پرندگانپرندگان شکاری

عقاب دریایی آفریقایی (عقاب ماهی گیر آفریقایی

عقاب های دریایی آفریقایی که با نام مستعار «آواز آفریقا» شناخته می‌شوند، صداهای بلندی دارند که بر فراز دریاچه‌های آب شیرین جنوب صحرای آفریقا طنین‌انداز می‌شود. این عقاب بزرگ در نواحی نزدیک آب هایی با میزان قابل توجهی غذا زندگی می کند. دامنه آن در سراسر قاره بسیار گسترده است. عقاب دریایی آفریقایی پرنده ملی برای سه کشور زامبیا، زیمبابوه و سودان جنوبی است. همه چیزهایی که در مورد عقاب دریایی آفریقایی باید بدانید، از جمله زیستگاه، ظاهر، رژیم غذایی و شکارچیان آن را با ما در قاریشقا کاوش کنید.

4 واقعیت در مورد عقاب دریایی آفریقایی

  1. عقاب های دریایی آفریقایی تک همسر هستند و مادام العمر جفت می شوند.
  2. آنها از نسل باستانی عقاب دریایی هستند.
  3. پاهای آنها کفی خشن دارد، بنابراین ماهی های لغزنده لیز نمیخورند..
  4. مارها و میمون ها دوست دارند تخم هایشان را بدزدند.

عقاب دریایی آفریقایی کجا زندگی می کند

عقاب ماهی گیرآفریقایی در بیشتر قاره آفریقا، جنوب صحرای ساهارا قرار دارد . در حالی که این عقاب در بسیاری از مناطق اطراف دریاچه های بزرگ وجود دارد ، شما می توانید آنها را به طور خاص در جمعیت های زیادی در اطراف دریاچه ویکتوریا، هر یک از دریاچه های دره ریفت، دریاچه مالاوی، رودخانه نارنجی و دلتای اوکاوانگو پیدا کنید. شما می توانید زیستگاه های متنوعی را در زیست بوم ساوانای استوایی پیدا کنید، به ویژه آنهایی که با آب آشنا هستند. به دنبال این پرندگان باشید که در آسمان اوج می گیرند یا روی شاخه ای راحت در نزدیکی رودخانه ها، دریاچه ها، مخازن، تالاب ها، مرداب ها، جنگل های بارانی، مرداب ها و بیابان های هم مرز با سواحل نشسته اند. این عقاب در تمام طول سال در زیستگاه خود باقی می ماند و سبک زندگی نسبتاً کم تحرکی دارد. آنها روزرو هستند، یعنی در طول روز بیشترین فعالیت را دارند.  

همچنین بخوانید:  فنچ

عقاب ماهی آفریقایی را می توان در بیش از 30 کشور در سراسر جهان یافت، از جمله اوگاندا ، آفریقای جنوبی ، رواندا ، زیمبابوه و زامبیا .

لانه عقاب دریایی آفریقایی

جفت عقاب ها لانه های خود را با استفاده از شاخه ها و سایر قطعات چوبی که روی درختان بلند می سازند، نگهداری می کنند. لانه ها می توانند بزرگ شوند و به 2 متر عرض و تقریباً 1.2 متر عمق می رسند. لانه سازی یک فرآیند تدریجی است و معمولاً چندین فصل تولید مثل طول می کشد تا به این بزرگی برسد.

نام علمی عقاب دریایی آفریقایی

در لاتین جدید، نام Haliaeetus (جنس) به معنای “عقاب دریایی” است. عقاب ماهی گیر آفریقایی و جفت گونه‌اش، عقاب ماهی گیر ماداگاسکار در معرض خطر انقراض ، از نسل عقاب‌های دریایی باستانی هستند طبیعت‌شناس فرانسوی، فرانسوا لوایان، عقاب ماهی گیر آفریقایی را «پر صدا» می نامد، از این رو به آن آواز آفریقا هم می‌گویند .

اندازه، ظاهر و رفتار عقاب دریایی آفریقایی

بزرگسالان ظاهری متمایز با بدن قهوه ای، سرهای سفید و بال های سیاه دارند. سینه و دم آن نیز سفید برفی، با صورت زرد بدون پر و چشمان قهوه ای تیره است. این گونه بزرگ در نظر گرفته می شود و دارای دوشکلی جنسی است. ماده‌ها برجسته‌تر هستند و بین 3.2 تا 3.6 کیلوگرم وزن دارند و طول بال‌های آن 2.4 متر است. وزن نرها 2 تا 2.5 کیلو و طول بال آن 2 متر است. 

منقاری قلابی شکل برای گرفتن و کشتن طعمه دارد که برای پرندگان شکاری مفید است. پاهای آنها چنگال های قوی و کفی خشن دارد که برای برداشتن و نگه داشتن ماهی های لغزنده مناسب است. تماس های آنها متمایز است. آنها سر خود را به عقب پرتاب می کنند و فریاد می زنند: “وای کیو کاو کو.”

همچنین بخوانید:  ملنگو یا طوطی طوق صورتی هندی

این پرندگان کم تحرک به صورت جفت زندگی می کنند و و درحالی که بالای درختان نشسته اند منتظر طعمه های خود میمانند، سپس به پایین می روند و به سرعت صید خود را می گیرند ودوباره به شاخه خود باز می گردند. آنها همچنین در عمل سرقت غذا از گونه های دیگر پرندگان معروف هستند. آنها اغلب از حواصیل جالوت غذا می دزدند . 

رژیم غذایی عقاب ماهی گیر آفریقایی

رژیم غذایی آن شامل ماهی ، دوزیستان ، خزندگان ، پستانداران و سایر پرندگان است.

عقاب ماهی گیر آفریقایی چه می خورد؟

عقاب دریایی آفریقایی گوشتخوار است و عمدتاً ماهی، به ویژه کفال و گربه ماهی می خورد . اما آنها سیکلید، تیلاپیا، چاراسین و ببر ماهی آفریقایی را نیز می خورند. با این حال، از پرندگان، به ویژه پرندگان آبزی مانند اردک ها و فلامینگوها نیز تغذیه می کند . طعمه های دیگر آن شامل خزندگان، دوزیستان، مردار و پستانداران کوچک مانند میمون و خرگوش است. اگر فرصت داده شود، عقاب ماهی گیر آفریقایی ممکن است مرغ های خانگی را بدزدد.

شکارچیان عقاب ماهی گیر آفریقایی، تهدیدها و وضعیت حفاظت از آن

IUCN عقاب ماهی آفریقایی را به عنوان “کمترین نگرانی” فهرست کرده و جمعیت آن را ثابت می داند. در حال حاضر هیچ تهدید قابل توجهی برای این گونه وجود ندارد. به ویژه توسط انسان ها مورد آزار و اذیت قرار نگرفته یا تحت تأثیر از دست دادن زیستگاه قرار نگرفته است. در برخی مناطق، آفت‌کش‌هایی انباشته می‌شوند که منجر به آلوده شدن طعمه‌ها می‌شود که می‌تواند به طور بالقوه پوسته تخم‌های آنها را نازک کند. سایر تهدیدات بالقوه شامل تخریب کیفیت آب، توسعه زیستگاه های ساحلی و درهم تنیدگی شبکه های آبششی غیرقابل تجزیه زیستی است.

این پرندگان شکاری شکارچیان بسیار کمی دارند، از جمله انسان، که چندان روی آنها تأثیر نمی گذارد. اما تخم‌های آن‌ها در برابر سرقت و خورده شدن آسیب‌پذیر است. مارها، مارمولک های مانیتور نیل و میمون‌ها به دزدی و خوردن بچه‌هایشان معروف هستند. آنها همچنین برای غذا با عقاب قهوه ای به رقابت می پردازند.

همچنین بخوانید:  معرفی کوسه بیل‌ کله

تولید مثل عقاب دریایی آفریقایی

تولیدمثل در فصل خشک زمانی که سطح آب کم است، اتفاق می افتد، که می تواند بر اساس منطقه متفاوت باشد. ماده ها یک تا سه تخم می گذارند ونر و ماده به نوبت جوجه کشی می کنند در حالی که دیگری شکار می کند. دوره جوجه کشی 42 تا 45 روز است و پس از آن جوجه ها از تخم بیرون می آیند و حدود 70 تا 75 روز بعد پر می شوند. والدین پس از خروج از لانه به مدت سه ماه از بچه های خود مراقبت می کنند، اما هنگامی که آنها کوچ نشین می شوند، در گروه هایی دور از عقاب های بالغ جمع می شوند. امید به زندگی آنها بین 12 تا 24 سال است.

جمعیت

اندازه جمعیت آنها 300000 عدد با تعداد ثابت است. وضعیت حفاظتی به دلیل گستره بسیار زیاد و اندازه جمعیت “کمترین نگرانی” است. همچنین هیچ مدرکی مبنی بر کاهش و تهدیدهای اساسی وجود ندارد.

یک مطالعه از سال 1987 تا 1999 شاهد کاهش جمعیت عقاب ماهی گیر آفریقایی در دریاچه نایواشا در کنیا به دلیل کمبود غذا بود. غذای کافی برای زنده نگه داشتن آنها وجود داشت اما برای تولید مثل کافی نبود. محققان به این نتیجه رسیدند که ارتباط مستقیمی بین تغییرات فصلی و سلامت دریاچه وجود دارد که می‌تواند به حیات وحش در آن زیستگاه آسیب برساند.

یاشار فهیمی

یاشار هستم علاقه مند به حیات وحش و طبیعت ،سالهاست که جسته و گریخته در مورد اهمیت موجودات سیاره زمین برای زیست انسان مینویسم معتقدم این سیاره همانقدر که متعلق به ماست به تک تک موجودات زمین هم تعلق دارد و با از بین رفتن موجودات دیگر پایان ما هم رقم میخورد. هدف من آگاه سازی مردم به اهمیت این موضوع است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا