پرندگانپرندگان خانگیحیوان خانگی ( پت )

قناری بلژیکی

قناری بلژیکی ( Serinus canaria domestica ) یکی از محبوب ترین و تأثیرگذارترین قناری هاست که به توسعه برخی از خارق العاده ترین گونه های قناری امروزی کمک کرد. وضعیت بدنی بلژیکی به گونه ای پرورش یافته است، می تواند به صورت قوز روی چوب بنشیند . آنها یک انتخاب عالی برای کسانی هستند که می خواهند آنها را به نمایش بگذارند، اما آنها بسیار ترسو، عصبی و به سختی پرورش می یابند. همه چیزهایی را که باید در مورد این قناری مورد زیبا بدانید ، از جمله محل تولد، نحوه رفتار و آنچه می خورد، در قاریشقا بیاموزید.

4 واقعیت درباره قناری بلژیکی

  • قناری بلژیکی یکی از قدیمی ترین و تاثیرگذارترین قناری ها در جنس خود است.
  • فلاندری ها این نژاد را از قناری هلندی قدیمی قرن 18 توسعه دادند.
  • این پرنده در درجه اول به عنوان حیوان خانگی یا برای نمایش استفاده می شود.
  • این نژاد صمیمی است اما می تواند در اطراف پرندگان دیگر ترسو و تهاجمی باشد.

قناری بلژیکی را کجا پیدا کنیم

قناری بلژیکی در اصل از اروپا در بلژیک، فرانسه و هلند است. فلاندری ها این نژاد را از قناری هلندی قدیمی توسعه دادند و از آن زمان برای ایجاد نژادهای دیگر استفاده شده است. قناری بلژیکی از قرن هجدهم تا اواسط قرن نوزدهم در بریتانیا، بلژیک و ایالات متحده بسیار مورد توجه و محبوب بود. امروزه می توانید این نژاد قناری را از فروشگاه های حیوانات خانگی محلی یا آنلاین خریداری کنید و مردم اغلب از آن در نمایش ها استفاده می کنند. 

همچنین بخوانید:  گربه پرشین

نام علمی

قناری بلژیکی ( Serinus canaria domestica) متعلق به راسته Passeriformes است که شامل نیمی از گونه‌های پرندگانی است که معمولاً به عنوان “پرندگان نشسته” شناخته می‌شوند. خانواده Fringillidae آن شامل فنچ های واقعی است که دانه و آجیل می خورند و مهاجرت نمی کنند. جنس آن، سرینوس، گروهی از پرندگان کوچک از خانواده فنچ ها هستند که در اروپا و آفریقا با رنگ زرد در پرهایشان یافت می شوند. 

اندازه، ظاهر و رفتار

قناری بلژیکی پرنده ای دراز و لاغر است که عمدتاً به دلیل نوع، بدن و قوز پشتش پرورش یافته است. طول متوسط ​​آنها کمی بیش از شش اینچ است، اما وزن و طول بال آنها ناشناخته است. آنها دارای سرهای کوچک، گردن نازک، شانه های پهن و بدنی تقریباً مثلثی هستند. زمانی که می نشینند، دم و پشت آنها عمود بر سوف است. قناری های بلژیکی دارای پرهای صاف سبز، سفید، زرد هستند که به خوبی کشیده هستند. این قناری ها پرندگان صمیمی و اجتماعی و حیوانات خانگی بسیار خوبی هستند. در حالی که آنها در قفس یا محوطه به خوبی عمل می کنند، می توانند در اطراف گونه های دیگر پرندگان، ترسو و تهاجمی باشند. نرها نیز زمانی که در یک قفس نگهداری می شوند با یکدیگر مبارزه می کنند. این پرنده برای آوازش پرورش نیافته اند، فقط برای وضعیت و فرم بدنش پرورش یافته است. 

الگوی مهاجرت و زمان بندی

قناری های بلژیکی پرندگان اهلی هستند و به همین دلیل مهاجرت نمی کنند. 

رژیم غذایی

قناری های بلژیکی همه چیز خوارانی هستند که عمدتاً دانه می خورند.

تغذیه و خوراک قناری بلژیکی

قناری ها دانه های مختلفی از جمله دانه علف، ردراپ ونیزی، جو پوست کنده، ارزن سفید، بذر کتان و پریلا را می خورند. قناریهایی که در حیات وحش هستند نیز از انواع توت ها، میوه ها، حشرات و گیاهان استفاده می کنند. آنها همچنین فضاهای باز را برای غذا خوردن دوست دارند و ترجیح می دهند در درختان، درختچه ها، علف ها یا زمین غذا بخورند. اگر قناری بلژیکی دارید، مطمئن شوید که آنها فضای کافی برای لذت بردن از وعده های غذایی خود دارند.

همچنین بخوانید:  بیماری دیسپلازی هیپ سگ

شکارچیان، تهدیدها، و وضعیت حفاظت

IUCN قناری بلژیکی را به عنوان یک گونه به رسمیت نمی شناسد. بنابراین، ما نمی دانیم وضعیت حفاظتی آن یا با چه تهدیداتی مواجه است. با این حال، این پرندگان در درجه اول برای اسارت و نمایش پرندگان پرورش داده می شوند، بنابراین آنها با شرایط مشابه پرندگان وحشی مواجه نیستند.

قناری بلژیکی

قناری بلژیکی را چه چیزی می خورد؟

قناری های اهلی شکارچی طبیعی ندارند، اما آنهایی که در طبیعت هستند تعداد کمی دارند. آنها می توانند قربانی پرندگان بزرگ مانند شاهین یا کلاغ و خزندگان مانند مارهای درختی یا پیتون شوند. قناری ها پرندگان اجتماعی هستند که امنیت را در تعداد پیدا می کنند. شما اغلب آنها را در گله های حداقل 30 نفری خواهید یافت که از آنها محافظت می کند.

تولید مثل، جوان، و پر ریزی (تولک)

قناری های بلژیکی در اسارت با کمک انسان تولید مثل می کنند. آنها می توانند به راحتی تحت شرایط مناسب زاد و ولد کننداما آنها پرورش دهنده یا تغذیه کننده خوبی نیستند. فصل تولید مثل قناری از بهار شروع می شود و برای تولید مثل باید حداقل یک سال سن داشته باشند. ماده ها سه تا شش تخم در قفس تولید مثل می گذارند و نرها با آوردن غذا به آنها کمک میکنند. ماده ها به مدت 13 یا 14 روز به تنهایی جوجه کشی می کنند و هر دو والدین در تغذیه جوجه های خود کمک می کنند. بچه ها در حدود سه هفتگی از لانه می پرند و تا شش هفتگی مستقل می شوند. پس از این مدت، ماده می تواند نوزاد دیگری تولید کند.

جمعیت

جمعیت جهانی قناری بلژیک ناشناخته است. این قناری به عنوان حیوان خانگی پرورش داده می شود و اغلب در طبیعت یافت نمی شود. بنابراین، اطلاعات کمی در مورد روند جمعیت آنها، از جمله افزایش یا کاهش، نوسانات، یا تکه تکه شدن، وجود دارد.

همچنین بخوانید:  شهباز

یاشار فهیمی

یاشار هستم علاقه مند به حیات وحش و طبیعت ،سالهاست که جسته و گریخته در مورد اهمیت موجودات سیاره زمین برای زیست انسان مینویسم معتقدم این سیاره همانقدر که متعلق به ماست به تک تک موجودات زمین هم تعلق دارد و با از بین رفتن موجودات دیگر پایان ما هم رقم میخورد. هدف من آگاه سازی مردم به اهمیت این موضوع است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا