آبزیان

مشخصات ماهی آروانا نقره ای

آروانا نقره ای یک ماهی آب شیرین از ماهیان باستانی به نام Actinopterygii است. خانواده های زیادی از آروانا وجود دارد که منشأ آنها از آمریکای جنوبی، آفریقا، آسیا و استرالیا است. آروانای نقره ای ( Osteoglossum bircurrhosum) از پسرعموهای آسیایی و استرالیایی خود ( Scleropages spp.) در طول دوره ژوراسیک جدا شد.

در تجارت حیوانات خانگی، 10 گونه آروانا وجود دارد که بر اساس منشاء آنها طبقه بندی می شوند. آرواناهای گونه‌های Scleropages formosus (آسیایی زبان استخوانی با نام Arowana سبز) و Sclerophages inscriptus (میانماری زبان استخوانی با نام مستعار Scripted Arowana) در معرض خطر انقراض هستند و در فهرست CITES سطح I قرار دارند و برای نگهداری نیاز به مجوز خاصی دارند و در معرض خطر انقراض هستند، اگرچه در زیستگاه‌های بومی خود در معرض خطر انقراض هستند. در آسیا در اسارت پرورش داده می شوند و اغلب به عنوان حیوانات خانگی آکواریومی در آنجا نگهداری می شوند.

برخی از آرواناها می توانند ماهی های خانگی بسیار گران قیمتی باشند. گزارش هایی مبنی بر فروش برخی از گونه های ماهی به قیمت بیش از 100000 دلار وجود دارد . برخی از ایالات وجود دارند که به دلیل خطر احتمالی آن برای گونه های بومی در صورت انتشار، اجازه ارسال محموله را نمی دهند .

مشخصات ماهی آروانا نقره ای

بررسی اجمالی

نام رایج: نقره ای آروانا

نام علمی: Osteoglossum bicirrhosum

اندازه بزرگسالان: 3-4 فوت

امید به زندگی: 10-20 سال

خانوادهOsteoglossidae
اصل و نسبکلمبیا، پرو
اجتماعیخشن
سطح مخزنبالا نشین
حداقل اندازه مخزن300 گالن
رژیم غذاییگوشتخوار
پرورشپرورش دهنده دهان
اهميت دادنپیشرفته
pH6.0-7.0
سختیdGH 1-8
درجه حرارت75 تا 85 فارنهایت (24 تا 29 درجه سانتیگراد)

رنگ ها و نشانه ها ماهی آروانا نقره ای

گونه های مختلف آروانا معمولاً بر اساس منشاء و رنگ آنها طبقه بندی می شوند. آروانای نقره ای معمولی از نقره کم رنگ به طلا است. نوجوانان ممکن است یک رنگ آبی و یک نوار زرد-نارنجی در امتداد کنار خود داشته باشند. گونه های دیگر بسته به گونه آنها ممکن است قرمز یا سبز رنگ باشند.

همچنین بخوانید:  معرفی ماهی مرکب

همه آرواناها دارای فلس های بسیار بزرگ با یک جفت هالتر در فک پایین خود هستند. باله‌های پشتی و مقعدی تقریباً با دم ترکیب شده‌اند و ظاهری روان به ماهی می‌دهند.

مشخصات ماهی آروانا نقره ای

همتایان تانک ماهی آروانا نقره ای

فرقی نمی کند چه گونه ای باشد، آرواناها ماهی های انفرادی هستند. مگر اینکه سیستم آکواریوم بسیار بزرگی داشته باشید و قصد پرورش آروانا را داشته باشید، فقط یک ماهی توصیه می شود.

متأسفانه، برخی از آروانا ها غذا خواران بسیار حساسی هستند و از خوردن هر چیزی غیر از خوراک زنده امتناع می ورزند. سعی کنید در صورت امکان از این امر اجتناب کنید. به خاطر داشته باشید که هر ماهی یا بی مهره زنده ای که وارد آکواریوم می شود باید قبل از تغذیه قرنطینه شود تا از ورود عوامل بیماری زا به آکواریوم شما جلوگیری شود. اگر آروانای شما تصمیم گرفت در آن زمان غذای زنده را نخورد، ممکن است لازم باشد مراقبت طولانی مدت از آن ماهی های تغذیه کننده را در آکواریوم دیگری در نظر بگیرید.

زیستگاه و مراقبت آروانا

آروانا می تواند به طور استثنایی بزرگ شود، حتی اگر به طرز فریبنده ای از اندازه ای کوچک شروع شود. برای هر ماهی به حداقل 300 گالن نیاز دارید. توصیه می شود اگر می توانید بزرگتر کنید و مطمئن شوید که درب محکمی دارید. در طبیعت، آروانا به پریدن از آب برای غذای خود عادت دارد، بنابراین اگر نور شدید یا بازتابی را در بالای مخزن خود ببینند، ممکن است ناخواسته سعی کنند فرار کنند. یک مخزن عریض تر و کم عمق تر از حرکت بیش از حد ماهی شما به سطح جلوگیری می کند. برخی از مالکان برای دسترسی به سطح آب یک یقه پلکسی یا توری در اطراف بالای مخزن خود با درب جانبی دارند. این به ماهی های شما اجازه می دهد تا به طور طبیعی شکار کنند در حالی که از آکواریوم خارج نمی شوند!

همچنین بخوانید:  کوسه آسوده (کوسه باسکینگ)دومین ماهی بزرگ دنیا

مخزن آروانا خود را عاری از موانع نگه دارید. آنها به سرعت غذای خود را شارژ می کنند و ممکن است وسایل تزئینی زیاد مانع آنها شود. انتظار نداشته باشید که گیاهان زنده در مخازن آروانا بدون مکمل کود عملکرد خوبی داشته باشند زیرا تنها یک ماهی در حجم زیادی از آب وجود دارد که قادر به تولید سطوح کافی نیترات نیست .

مشخصات ماهی آروانا نقره ای

یک شکایت رایج در آروانا «افتادگی چشم» است. یک آروانا باید تمام شکار خود را از بالا انجام دهد، نه از پایین، مانند همتایان وحشی خود. آروانا شکارچیان بینایی سطحی هستند، بنابراین بدون هیچ چیزی برای شکار در سطح، چشمان آنها شروع به حرکت به سمت پایین می کند. بسیاری از علاقه‌مندان تلاش می‌کنند تا با برداشتن پد چربی رتروبولبار در اطراف قسمت پشتی چشم، این مشکل را با جراحی اصلاح کنند. اول: هرگز بدون آموزش مناسب اقدام به جراحی روی ماهی خود نکنید. فقط از یک متخصص دامپزشکی آموزش دیده استفاده کنید. اغلب، این جراحی ها فقط یک راه حل موقت هستند، زیرا ماهی های شما به شکار زیر آنها ادامه می دهند، اما اکنون با موفقیت کمتری. در عوض، به ماهی‌هایتان چیزی روی سطح شناور بدهید که مورد علاقه آنها باشد. اقلام غذایی منجمد یا پلت هایی که با روغن پوشانده شده اند تا سطح انعکاسی بیشتری به آن ها بدهد، ایده های خوبی هستند. به یاد داشته باشید، آنها ممکن است سعی کنند برای هر چیزی که در سطح است بپرند!

رژیم غذایی و تغذیه آروانا نقره ای

آرواناها در طیف تغذیه ماهیان گوشتخوار هستند. همتایان وحشی آن‌ها به خاطر گرفتن طعمه از سطح آب، یک سبک زندگی سخت برای تکرار در یک محیط مصنوعی شناخته شده‌اند. در صورت امکان، به ماهی های خود اجازه دهید تا غذای خود را در سطح اکواریوم شکار کنند.

همچنین بخوانید:  کوسه گرینلند

بهتر است آروانای خود را با رژیم غذایی پلت شده با مکمل های گوشتی مانند کریل و میگو تغذیه کنید. اگر ماهی شما مایل به رژیم غذایی پلت شده است، خوراک زنده معرفی نکنید. بسیاری از علاقه مندان این اشتباه را مرتکب شده اند و ماهی ها از بازگشت به رژیم غذایی پلت شده خودداری می کنند. ممکن است شکار طعمه وحشی برای ماهی شما “مفرح” یا “طبیعی” باشد، اما به طور بالقوه می تواند باعث بیماری شود و مطمئناً برای طعمه مورد نظر تجربه سرگرم کننده ای نیست.

تفاوت های جنسیتی

مشخصات ماهی آروانا نقره ای

هیچ تفاوت خارجی بین آروانای نر و ماده وجود ندارد. این یکی از بزرگترین چالش ها هنگام تلاش برای پرورش این ماهی است. تصور می شود که دهان نر در ماهی های هم سن و اندازه ممکن است کمی بزرگتر باشد، اما این مورد تأیید نشده است.

پرورش آروانا

آروانا ها ماهی هایی هستند که در دهان پرورش می دهند، که در آن نر تخم های خارج نشده را در دهان خود حمل می کند. در این مدت نرها غذا نمی خورند. آنها تخم ها را به مدت 50 تا 60 روز حمل می کنند تا زمانی که تخم ها هچ شوند.

یاشار فهیمی

یاشار هستم علاقه مند به حیات وحش و طبیعت ،سالهاست که جسته و گریخته در مورد اهمیت موجودات سیاره زمین برای زیست انسان مینویسم معتقدم این سیاره همانقدر که متعلق به ماست به تک تک موجودات زمین هم تعلق دارد و با از بین رفتن موجودات دیگر پایان ما هم رقم میخورد. هدف من آگاه سازی مردم به اهمیت این موضوع است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا